Spis treści
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna to jedna z najbardziej kontrowersyjnych diet odchudzających, choć ogromna rzesza osób uważa ją też na najskuteczniejszą. Jej główna zasada to niemal całkowite wykluczenie węglowodanów z jadłospisu i ograniczenie się do spożywania tłuszczów i białek. Węglowodany stanowią dla organizmu podstawowe źródło energii, a gdy odczuwa on ich brak, zaczyna spalać tłuszcze (które w tej diecie mogą dostarczać aż 80-90% energii). Co się wówczas dzieje? W procesie rozpadu tłuszczów powstają ciała ketonowe, które sprawiają, że organizm wchodzi w stan ketonowy, a co za tym idzie spala tłuszcz i chudnie. Gdy człowiek znajduje się w tym stanie, jego apetyt i odczucie głodu maleją.

Dieta ketogeniczna i jej wpływ na zdrowie
Jest to dieta polecana szczególnie dzieciom cierpiącym na padaczkę lekoodporną – dzięki niej ilość ataków zmniejsza się w dużym stopniu. Dieta ketogeniczna jest bardzo popularna w kręgach fitness, z chęcią sięgają po nią sportowcy, a zwłaszcza kulturyści. Jest niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających, niektórzy lekarze polecają ją osobom o dużej nadwadze.
Istnieją nawet pewne przesłanki, aby uważać ją za dietę pomagającą w walce z nowotworami, przede wszystkim z powodu wykluczenia cukru z jadłospisu. Sprawdza się dobrze u osób z nieprawidłowym metabolizmem, polepsza stan zębów i dziąseł, trawienie, przyczynia się do utrzymania na niskim poziomie insuliny. Natomiast stan ketonowy jest łączony z dobrym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Jednak tak jak każdy kij posiada dwa końce, tak i dieta ketogeniczna nie jest pozbawiona wad. W ciągu kilku- kilkunastu pierwszych dni, gdy organizm przyzwyczaja się do nowego sposobu żywienia, można odczuwać zmęczenie, mogą pojawić się też mdłości i problemy z trawieniem. Jest to też czas, gdy należy ograniczyć aktywność fizyczną.
Nie mogą jej stosować osoby z niektórymi schorzeniami (np. nerek, wątroby, z cukrzycą), długo stosowana może przynieść wiele efektów niepożądanych. Dlatego też konieczne jest, aby przed ewentualnym zdecydowaniem się na dietę ketogeniczną, zasięgnąć rady lekarza i dowiedzieć się, czy na pewno będzie dla nas bezpieczna.
Co jest zakazane na diecie ketogenicznej
Przede wszystkim produkty zawierające węglowodany, a więc produkty zbożowe, ziemniaki, owoce, słodycze, słodkie napoje, alkohol. Trzeba również zwracać uwagę na- z pozoru- niewielkie drobnostki. Wiele lekarstw, na przykład zwykłe syropy na kaszel, zawiera węglowodany. Zawiera je również żywność przetworzona, przyprawy, zawsze więc należy dokładnie czytać etykiety.
Co jeść na diecie ketogenicznej
Tłuszcze
W celu zrównoważenia proporcji kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 polecany jest tuńczyk, dziki łosoś, owoce morza, tran. Jeśli chodzi o tłuszcze: orzechy, żółtko, olej kokosowy, olej lniany, olej sojowy, oliwa, smalec, margaryna utwardzana wodorem, masło, masło ghee, łój wołowy, awokado.
Białko
Pamiętaj o tym, aby w miarę możliwości wybierać mięso bez szkodliwych substancji, np. sterydów oraz wędlinę pozbawioną cukru. Można jeść: ryby (flądrę, makrelę, łososia, tuńczyka, dorsza), owoce morza, jajka, wieprzowinę, wołowinę, baraninę, drób.
Warzywa
Muszą być spożywane z wielkim umiarem. Najlepsze są zielone warzywa liściowe. Dozwolone są: brokuły, kalafior, kapusta, marchew, cebula, fasolka szparagowa, ogórek, czosnek, seler, groszek zielony, pomidor, szpinak, dynia, szparagi, sałata, awokado, pikle, grzyby.
Nabiał
W umiarkowanej ilości: śmietana, twaróg, sery żółte, mleko, sery pleśniowe, ser feta, ser mozarella, maślanka, ser Mascarpone, serek wiejski.
Orzechy
Trzeba wiedzieć, że zawierają one dużą ilość kwasu Omega 6 i również je ograniczać.
Napoje
Jak w każdej diecie, przede wszystkim należy pić wodę i herbaty, co umożliwi eliminację toksyn i zapewni prawidłowe nawodnienie. Unikaj kawy. Pij co najmniej 2 l wody dziennie, plus herbatę. Staraj się pić powoli, przez cały dzień. Nie możesz dodawać cukru.
Dozwolone słodziki
Płynna stewia, erytrytol, płynna sukraloza, ksylitol, syrop z agawy z małej ilości.
Dozwolone przyprawy
Sól morska, czarny pieprz, ostra papryka, bazylia, cynamon, kolendra, pieprz kajeński, oregano, szałwia, pietruszka, kminek, tymianek, rozmaryn, kurkuma.
Dieta ketogeniczna- przykładowy jadłospis
- Śniadanie: 2 jajka smażone z kiełbasą
- Obiad: befsztyk z serem, sałatka z zielonych warzyw
- Kolacja: pieczona ryba (np. łosoś), sałatka z zielonych warzyw
Dieta ketogeniczna to dobry sposób na schudnięcie, jednak przypomnijmy jeszcze raz: wymaga ona ostrożności oraz znajdowania się pod opieką lekarską w czasie jej przeprowadzania.
Inne polecane diety:
- Słynna dieta Dukana
- Zdrowa dieta śródziemnomorska
- Szybka dieta karczochowa
- Zasady diety punktowej
- Skuteczna dieta ananasowa
- Korzyści ze stosowania diety zasadowej
- Wszystko o diecie lekkostrawnej
- Wady i zalety diety Atkinsa
- Dieta Scarsdale bez tajemnic
- Zasady diety rozdzielnej
- Skuteczna dieta Perricone
- Korzyści płynące ze stosowania diety Montignaca
- Oczyszczająca dieta cytrynowa
- Prawda o diecie Paleo