Dieta wegetariańska zaczęła być modna w naszym kraju w latach 90. ubiegłego wieku, jednak wraz z upływem czasu liczba zwolenników takiego stylu życia wcale nie maleje, wręcz przeciwnie. Tak jak wyróżniamy wiele jej typów, tak znajdujemy różne powody przejścia na wegetarianizm. Do najczęstszych należą przyczyny etyczne, światopoglądowe, ekologiczne lub po prostu zdrowotne. Jedzenie mięsa cały czas jest tematem kontrowersyjnym, jego przeciwnicy utrzymują, że życie bez produktów pochodzenia zwierzęcego jest życiem zdrowszym. Oraz, że dzięki diecie wegetariańskiej można zapomnieć o otyłości. Dlatego też dziś zajmiemy się właśnie nią.

Spis treści
Rodzaje wegetarianizmu
Najwięcej osób praktykuje tzw. laktoowowegetarianizm, czyli odrzuca mięso i ryby, lecz je nabiał i jajka. Jest to najmniej restrykcyjna odmiana tej diety. Innymi rodzajami są laktowegetarianizm i owowegetarianizm; odpowiednio: bez mięsa, ryb i jajek oraz bez mięsa, ryb i nabiału. Weganizmem natomiast nazywamy spożywanie tylko produktów pochodzenia roślinnego (bez mięsa, ryb, nabiału, jajek, a także np. miodu oraz wszystkich produktów mających w swoim składzie jakąkolwiek substancję pochodzenia zwierzęcego). Popularny jest też wegetarianizm częściowy, np. jedzenie ryb lub jedzenie drobiu. Coraz częściej słyszymy również o witarianizmie, czyli diecie opartej tylko i wyłącznie na surowych roślinach. Jako o ciekawostce można też wspomnieć o frutarianizmie– jedzeniu jedynie już martwych roślin, np. owoców, które same spadły z drzewa. Każda osoba może więc wybrać typ diety, który najbardziej jej odpowiada.
Dieta wegetariańska i odchudzanie
Istnieją osoby, które twierdzą, że schudły po przejściu na wegetarianizm, nie da się temu zaprzeczyć. Wykluczenie z jadłospisu mięsa oznacza zmniejszenie ilości dostarczanych tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Duże korzyści przynosi także skoncentrowanie się na owocach, warzywach i warzywach strączkowych. Podobnie jak wybieranie tylko produktów ekologicznych i pozbawionych niezdrowych substancji, co często towarzyszy tej diecie. Jednak należy pamiętać o tym, że dieta wegetariańska nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli dalej będziemy w najlepsze zajadać w 100% wegetariańskie słodycze. Jeśli traktuje się ten sposób żywienia jako dietę odchudzającą, nadal trzeba zwracać uwagę na kaloryczność potraw i obecność w nich cukru, białej mąki itp.
Aspekt zdrowotny
Dieta ta zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ powoduje obniżenie złego cholesterolu i trójglicerydów. Niektóre badania wskazują na to, że zapobiega ona nowotworom żołądka, prostaty i piersi. Rośliny bogate w chlorofil poprawiają pracę całego organizmu. Korzystnie działają na nas też minerały, witaminy, antyoksydanty i błonnik zawarte w owocach i warzywach. Również przyprawy – oprócz nadawania smaku- polepszają nasze samopoczucie.
Jednak bardzo często brakuje w niej żelaza (składnika czerwonych krwinek), dlatego też wegetarianie powinni zaprzyjaźnić się z grochem, fasolą, warzywami o zielonych liściach, soczewicą, orzechami- aby uzupełnić jego niedobory. Innym istotnym problemem jest brak znajdującej się w produktach zwierzęcych witaminy B12 (odpowiada m.in. także za produkcję czerwonych krwinek i zapobiega anemii). Z tego powodu powinno się przyjmować suplementy z tą witaminą.
Diety pozbawione ryb i jajek zawierają także mało kwasu Omega 3. Aby go sobie dostarczyć, należy jeść soję, siemię lniane, orzechy, olej sojowy i rzepakowy. Wegetarianie mogą cierpieć także na deficyt jodu (odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy wpływających pozytywnie na metabolizm), dlatego zaleca się im spożywanie soli jodowanej, soi i warzyw krzyżowych.
I wreszcie kwestia białka. Niektórzy uważają nawet, że białko roślinne nie jest tak wartościowe, jak jego zwierzęcy odpowiednik. Wegetarianie muszą spożywać dużo warzyw strączkowych, zwłaszcza jeśli nie jedzą jajek ani nabiału. Dieta wegetariańska powinna być przeprowadzana z rozwagą. Należy upewnić się, czy na pewno zawsze jesteśmy w stanie (np. dysponujemy odpowiednią ilością czasu) przyrządzać sobie pełnowartościowe posiłki.
Zalety diety wegetariańskiej
-
Jest przyjazna dla środowiska
Obecnie na świecie żyje ponad 7 mld ludzi i jest możliwe, że za 35 lat populacja przekroczy 9 mld. Produkcja mięsa, jajek i nabiału będzie wtedy niemożliwa do utrzymania na pokrywającym potrzeby poziomie. Ma to związek z metodami ich wytwarzania, które szkodzą planecie, pogarszając dodatkowo problem ze zmianą klimatu. Wydajność na zwierzęcych fermach znaczy więcej od jakości mięsa. Nie wspominając już o nadmiernym cierpieniu zwierząt. Nawet ONZ zasugerowało, aby przechodzić na dietę wegetariańską.
-
Trzyma z daleka od szkodliwych substancji chemicznych
W ostatnich czasach nasz pokarm zawiera coraz więcej pestycydów, antybiotyków, hormonów, barwników, konserwantów i syntetycznych witamin. Są one toksyczne dla organizmu i uzależniają.
-
Może być naprawdę smaczna i różnorodna
Z owoców, warzyw, kasz, zbóż, warzyw strączkowych, orzechów, pestek, ziaren, kiełków, ziół oraz przypraw można wyczarować wiele interesujących dań. Restauracje również oferują bogatą ofertę potraw bezmięsnych.
Przepisy na wegetariańskie dania

-
Koktajl z mleka migdałowego z tofu.
Składniki: szklanka mleka migdałowego, 100 g tofu, 1/2 banana, 1/2 mango, 50 g mrożonego szpinaku, łyżka soku pomarańczowego, odrobina miodu
Wszystkie składniki należy zblendować.
-
Sałatka z ciecierzycy i ryżu.
Składniki: puszka ciecierzycy, 3/4 szklanki ugotowanego brązowego ryżu, 1 czerwona papryka, 2 dymki, łyżeczka rodzynek, kilka migdałów, oliwa i sok z cytryny do smaku
Wymieszać odsączoną ciecierzycę z ugotowanym ryżem. Dodać pokrojone w kostkę paprykę i dymkę, rodzynki i migdały. Skropić oliwą i sokiem z cytryny, przyprawić do smaku.
-
Wegetariańska sałata.
Składniki: 1 główka sałaty, 200 g twardego tofu, 6 pokrojonych pieczarek, 1 cebula pokrojona w drobną kostkę, 1 puszka kiełków bambusa, 3 ząbki posiekanego czosnku, 4 łyżki oleju sezamowego
Składniki sosu: 4 łyżki masła orzechowego, 4 łyżki octu winnego, 6 łyżek sosu sojowego, 2 łyżki cukru brązowego, pieprz, biały pieprz, pieprz kajeński, imbir
Rozgrzać olej sezamowy na patelni i wrzucić tofu. Rozgnieść je, smażyć 5 minut ciągle mieszając. Dodać kiełki bambusa, cebulę, czosnek i pieczarki. W misce wymieszać składniki sosu i dodać je do warzyw z tofu. Dusić 3 minuty mieszając. Na samym końcu dodać rozdrobnioną sałatę.
-
Zupa krem z marchwi i fasoli.
Składniki: 1 puszka białej fasoli, 500 g pokrojonej w kostkę marchwi, 1 posiekana cebula, 3 szklanki bulionu warzywnego, łyżka posiekanego korzenia imbiru, sól, oliwa
Do bulionu wrzucić marchew, imbir i cebulę. Gotować na wolnym ogniu, aż marchew zmięknie, dodać puszkę odsączonej fasoli, doprawić do smaku. Wszystkie składniki zblendować na puree. Zupę podaje się gorącą, z odrobiną oliwy, ewentualnie chipsami z chleba pita.
-
Orientalna fasolka szparagowa.
Składniki: 200 g fasolki szparagowej, 1 pokrojona w plastry szalotka, 2 posiekane ząbki czosnku, 3 łyżki sosu sojowego, 1 łyżeczka brązowego cukru lub miodu, 1 łyżka octu z wina ryżowego, olej sezamowy, szczypta posiekanego imbiru
Patelnię lub duży rondel postawić na dużym ogniu na 4 minuty, następnie skropić ją wodą, a gdy woda odparuje, wlać odrobinę oleju sezamowego i wrzucić fasolkę. Smażyć około 15 minut. Dodać cebulę, czosnek i imbir, kontynuować smażenie. Wymieszać sos sojowy z cukrem i octem, dodać do dania.
Inne sprawdzone diety:
- Dieta zasadowa- dlaczego działa?
- Skuteczna dieta Atkinsa
- Szybka dieta ananasowa
- Dieta rozdzielna i jej zasady
- Czy dieta ketogeniczna odchudza
- Prawda o diecie bezglutenowej
- Jak działa dieta jabłkowa
- Dieta księżycowa- chudnij w zgodzie z naturą